Itinerary

22-26th OCTOBER 2018

 

Monday, October 22nd

Time

Subject

0700-0730 Breakfast (Provided)

0730-0745

Course Introduction, Dr. T. Smallman

0745-0830 Histology Boot Camp, Dr. D. El Demellawy
0830-0900 Skeletal Cell Biology & Growth Factors, Dr. A. Adesida

0900-0930

Orthopaedic Embryology, Dr. P. Glavas

0930-1015 Osteogenesis, Dr. T. Smallman
1015-1030 Break
1030-1115 Growth Plate & Remodelling, Dr. P. Glavas

1115-1145

Functional Anatomy: Bone, Dr. T. Smallman

1145-1230

Cases & MCQ

1230-1315

Lunch (Provided)

1315-1400

Functional Anatomy: Cartilage & Menisci, Dr. N. Jomha

1400-1430

Functional Anatomy: Joints, Dr. S. Carsen

1430-1500

Break

1500-1530

Functional Anatomy: Muscle & Tendon, Dr. S. Carsen

1530-1600

Cases & MCQ

1600-1700 Biostatistics, Dr. F. Momoli
1700-1720 Cases & MCQ
1720 Day Ends

Tuesday, October 23rd

Time

Subject

0700-0730 Breakfast (Provided)

0730-0800

Functional Anatomy: CNS, Dr. N. Ashworth

0800-0845

Functional Anatomy: PNS, Dr. N. Ashworth

0845-0905

Cases & MCQ

0905-0950

Metabolic Bone Disease - Part I, Dr. H. McDonald-Blumer

0950-1000 Break

1000-1045

Metabolic Bone Disease - Part II, Dr. H. McDonald-Blumer

1045-1115 Cases & MCQ
1115-1200 Skeletal Dysplasia, Dr. P. Glavas
1200-1220 Cases & MCQ

1220-1300

Lunch (Provided)

1300-1400

Radiography: MRI, Dr. S. Bernard

1400-1445

Cases & MRQ

1445-1500 Break
1500-1545

Radiology: Approach to Tumors, Dr. S. Bernard

1545-1630

Radiology: Common Tumor Differentials, Dr. S. Bernard

1630-1700

Nerve Injury Repair, Dr. K. Boyd

1700

Day Ends

Wednesday, October 24th

Time

Subject

0700-0730 Breakfast (Provided)

0730-0815

Biomechanics: Part I, Dr. J. Bergman

0815-0900

Biomechanics: Part II, Dr. J. Bergman

0900-0910 Break

0910-0950

Kinematics, Dr. M. Lamontagne

0950-1020

Biomaterials, Dr. V. Massé

1020-1030 Break
1030-1100 Arthroplasty, Dr. V. Massé
1100-1145 Cases & MRQ
1145-1230 Lunch (Provided)
1230-1315 Biomechanics: Upper Limb, Dr. J. Bergman
1315-1345 Biomechanics: Spine, Dr. G. Swamy
1345-1355 Break
1355-1440 Biomechanics: Hip & Knee, Dr. V. Massé

1440-1510

Biomechanics: Foot & Ankle, Dr. B. Meulenkamp
1510-1520 Break
1520-1615 Bone Grafting, Dr. G. Swamy

1520-1645

Cases & MCQ
1645

 Day Ends

Thursday, October 25th

Time

Subject

0700-0730 Breakfast (Provided)

0730-0840

Radiology & Pathology of Arthritis, Dr. S. Bernard

0840-0850 Break

0850-0935

Bio-Equipment, Dr. K. Almansoori

0935-1020

Biology & Biomechanics of Fracture Healing, Dr. T. Smallman

1020-1105

Break

1105-1150

Infection, Dr. M. Isler

1150-1220 Cases & MCQ

1220-1300

Lunch (Provided)

1300-1330 Neoplasia: Introduction, Dr. J. Werier
1330-1400

Neoplasia: Osseous, Dr. K. Shekitka

1400-1500

Cases & MCQ

1500-1510 Break

1510-1540

Neoplasia: Cartilage & Fibrous, Dr. K. Shekitka

1540-1625 Radiology Jeopardy, Dr. S. Bernard
1625-1710 Trauma: DCO, Dr. G. Wilkin
1720 Day Ends

Friday, October 26th

Time

Subject

0700-0730 Breakfast (Provided)

0730-0800

Neoplasia - Other Part I, Dr. K. Shekitka

0800-0830

Neoplasia - Other Part II, Dr. K. Shekitka

0830-0910 Cases & MCQ

0910-0920

Break

0920-1005 Neoplasia: Metastatic, Dr. H. Adelbary

1005-1035

Neoplasia - Treatment & Complications, Dr. J. Hilton & Dr. G. Cooke

1035-1105 Pharmacology: Antibiotics, Dr. H. Adelbary

1105-1115

Break

1115-1145

Cases & MCQ

1145-1230 Vasculopathies - Part I, Dr. K. Almansoori
1230-1300 Vasculopathies - Part II, Dr. K. Almansoori
1300-1320 Pharmacology: Analgesics, Dr. Nguyen

1320

Wrap Up & Evaluation